Не става дума само за любов – понякога се поддаваме на навик, натиск от общество, изгода ...
Мъж слага брачна халка на любимата си. Снимка: Getty
Бракът е нещо повече от съюз на хора, които се обичат.
През многовековната история на човечеството в него са влагани много различни значения. Защо днес хората се женят, ако не говорим за любов.
Официалният брак означава, че в обществото се появява така наречената нова „клетка“. И двама души, сложили подписа си под този документ, започват да водят общо домакинство, имат общ бюджет, заедно се справят с трудностите на живота, очаква се да имат деца.
Защо обаче днес има хора, които се женят, без да са особено влюбени един в друг, обяснява психолог.
Мъж предлага брак. Снимка: Getty
Често след няколко години връзка и дори съвместен живот хората се женят, защото „така е редно“.
Страстите отдавна са утихнали, чувствата са попреминали, но се е появил навик. И е някак странно да не се ожените. Околните го очакват. Родителите също са напълно уверени, че сватба предстои.
Освен това нито единият, нито другият имат други опции - други кандидати на хоризонта няма. И двемета като че искат да „бъдат като другите“ (приятелите, които са семейни, родителите им, които имат брак) .
Често се случва единият партньор вече да иска да се ожени, а другият се съмнява, но му е неудобно да откаже.
Часовникът тиктака както при жените, така и при мъжете и не говорим само за прословутия биологичен часовник, който брои „яйчниковия резерв“ на жената и брой на активните и жизнени сперматозоиди на мъжа.
Обществото оказва натиск. Определя жените като „стари моми“, а, ако забременеят, ги нападат с обидното: “възрастни първескини“.
Що се отнася до мъжете, тук социалният натиск е по-слаб, но и те, ако са над тридесет, не са пощадени. „Кога ще мислиш за наследници“ - подсещат ги родители и приятели.
Всичко това ускорява решението за брак, дори и да не искаме особено силно.
Но и самите хора често се измъчват от страха да останат сами, искат семейство, дом, деца ... защото „става късно“ . И дори да не са с подходящия партньор, понеже са с него от дълги години, се женят.
Сватбена церемоня. Снимка: Getty
Браковете по сметка са съществували през цялата история на човечеството, освен това те са били сключвани много по-често, отколкото по любов.
Момичетата смятат, че никога няма да могат да постигнат желания стандарт на живот, освен ако до тях не се появи добре печелещ мъж, който ще ги осигури. Но момчетата, чието финансово благополучие също не е розово, също искат да си намерят булка с прилична зестра - с апартамент, професия и може би дори с кола.
Като цяло трябва да признаем, че е много по-лесно ако двама души не мислят за финансите, отколкото сами да се борят с всичко.
Често хората се женят, за да решат психологическите си проблеми. Например, когато някой е изправен пред екзистенциална криза. Струва му се, че нищо не е постигнал и търси друг, който да го вдъхнови, да изпълни живота му със смисъл и да му каже в коя посока да се движи. В този случай той потъва, „слива се" с другия, възприемайки всичките му навици и следвайки неговите цели и интереси.
Бракът идва с много привилегии в обществото. Като се започне от преференциален заем, по-лесно получаване на виза и гражданство и се стигне до застраховка в случай на неприятни събития. Например в болницата се допускат само роднини, а в случай на смърт въпросите, свързани с наследството, са опростени.
В това отношение подписът в гражданското отваря много врати.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари